11 Kasım 2015 Çarşamba

öksürük şurubu
 Çevremde herkes gümbür gümbür öksürüyor. .İlk çözümümüz hemen ilaç oluyor genellikle . Çocuklarınıza öksürük şurubu vermeyin diye haberler çıkıyor her gün , ama doktorların ilk yazdığı öksürük şurubu oluyor, ya da bir çok  annenin elinin altında favori bir şurubu oluyor , tek bir ö-hööö 'de yardıma koşan .  Ben kesinlikle karşı değilim , veren hiç bir anneye 'ayy neden veriyosun 'demem zaten beni hiç ilgilendirmez ama ben nedense ilaç kullanmaktan çok hoşlanmıyorum . Yani kendim içinde aynı şey geçerli , çocuğum içinde . Haa tabii ki mecbur kalıp kutu kutu ilacı eczaneden yüklenip eve getirip kullandığımızda oluyor ama ufak tefek öksürük , tıksırık için annemden öğrendiğim 'karaturp ev yapımı şurubunu 'kullanıyorum .
  Semt pazarlarında bu mevsimde kolaylıkla bulabileceğiniz bir turp çeşidi 'kara turp' . Eğer miktar olarak biraz fazla aldıysam hemen toprağa gömüyorum . zaten 1 hafta sonra tekrar yeşillenmeye başlıyor ve kullanmak istediğim zaman taze taze kullanabiliyorum .
   Kara turpu sebze fırçası ( ya da başka şekilde ) güzelce temizleyip yıkadıktan sonra kök ve kafasını kesiyorum . Daha sonra ;
 
 
yazının devamı için ; www.serrafun.com

Paylaş

1 yorum :

  1. Çok faydalı paylaşım için çok teşekkürler.

    Saygılar.

    YanıtlaSil